Véget ért Genfben a 20. Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál és Fórum

Az iráni emberkínzás, a nők elnyomása és a klímaváltozás kegyetlen hatásai a legszegényebbekre mind szerepeltek a fesztivál idei felhozatalában. A világ számos pontján készültek olyan alkotások, amelyek elítélik az emberi jogok lábbal tiprását.

A Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál és Fórum művészeket, aktivistákat, újságírókat és közönséget hozott össze tíz napra Genfben. A fesztivál játékfilmeknek szóló nagydíját két alkotás kapta: a Freda a haiti Gessica Généus rendezésében, és a Vera a tengerről álmodik, a koszovói Kaltrina Krasniqi filmje.

A film egy özvegy történetét meséli el, aki szembeszáll a patriarchátussal, hogy megkapja a lányát, az unokáját és az őt illető örökséget. Ez a film a Fiatalság Díjat is elnyerte, ami különösen megérintette a rendezőt.

„Amikor az ember filmet készít, persze gondol a közönségére, azt gondolja, hogy egy bizonyos generáció tagjai együtt tudnak érezni ezekkel a történetekkel, de az, hogy az Fiatalság Díját megkaptam, nagyon sokat jelent számomra, mert ezek szerint más generációkat is megérintett a történet” – fogalmazott Kaltrina Krasniqi.

A fiatal közönség egy Cannes-ban bemutatott dokumentumfilmet is díjazott, a Láthatatlan démonokat, amely azt mutatja meg, hogyan haldoklik New Delhi városa és annak legszegényebb lakói a légszennyezettség és a klímaváltozás miatt.

„A Láthatatlan démonok számomra olyan érzés, mintha egy Kapitalista civilizáció nevű óriási hernyó tetején ülnék, ami egy megállíthatatlan hullámvasút. És ez abból a félelemből fakad, hogy olyan pozícióban vagyunk, amikor azt érezzük, nincs más út a továbblépéshez. Ez valami végtelen és könyörtelen dolog” – véli a rendező, Rahul Jain.

Grand Reportages kategóriában a díjat a Fehér Kínzás kapta, amelyet az emberi jogi aktivista és ügyvéd, Narges Mohammadi rendezett, akit bebörtönöztek Iránban. Szerinte az Iránban mai napig használt „fehér szoba kínzások” sokszor helyrehozhatatlan pszichológiai károkat okoznak.

A rendező barátja és kollégája, Shirin Ebadi a film nagykövete, aki maga is aktivista, illetve 2003-ban ő kapta a Nobel-békedíjat. „Szerintem ez a film jelképezi a politika foglyok állami elnyomását Iránban. Ugyanakkor az ellenállást is jelképezi, hiszen az elnyomás folytatódik, de ezzel együtt az emberek ellenállása is folytatódik” – mondta Shirin Ebadi.

A filmfesztivál most ismét közönséggel együtt ünnepelhette az alkotásokat, az elmúlt két évben ugyanis a pandémia miatt csak online rendezték meg.

További hasonló témájú videók