95 éve született Andy Warhol

Andy Warhol – Jack Mitchell fotója (forrás: Wikipédia)

95 éve született Andy Warhol, az amerikai popkultúra egyik legnagyobb alakja. Szülei, Ondrej Warhola (1888–1942) és Julia Zavacky (1892–1972) ruszinokhoz tartozó lemkók, 1909-ben házasodtak össze, Mezőlaborcból (Medzilaborce) vándoroltak ki Amerikába. Két idősebb testvére volt, Paul és John. László Károly egy filminterjúban megemlítette, hogy Warhol édesanyjával magyar-ruszin keveréknyelven beszélt. (Az édesanya sosem tanult meg angolul). Warhol 1934-ben kezdte el az általános iskolát. Tehetséges gyerek volt, de a vitustánc nevű betegség miatt fiatalkorában jó időre ágyhoz volt kötve. 1942-ben apja meghalt. Az utolsó kívánsága az volt hogy a család megtakarított pénzét Andrew tanulmányaira fordítsák. Kívánsága teljesült, Andy beiratkozott a Carnegie Institute-ba, és arról álmodozott, hogy kereskedelmi művész lesz.

1963-ban filmezni kezdett. Legtöbb filmje az unalomról szólt. Warhol így nyilatkozott a mozgóképeiről:

„Én szeretem az unalmas dolgokat. Az is szórakoztat, ha csak ülök, és kifelé bámulok az ablakon. Csak idő kérdése. Mindig lehet látni embereket, akik folyton az ablakból bámészkodnak. És ha nem az ablakból mozizom, akkor egy üzletben ülök, és onnan figyelem az utcát. A film számomra nem más, mint az időtöltés egyik módja.”

1968 júniusában Warholra rálőtt egy labilis idegzetű fiatal nő, Valerie Solanas, aki Warhol Biciklisfiú című filmjében szerepelt. Solanas, a S.C.U.M. (Society for Cutting up Men) alapítója – és egyetlen tagja – aki a tette után pár órával feladta magát a rendőrségen. Warhol életveszélyes állapotban volt, az orvosok 50% esélyt adtak neki a túlélésre, de szerencséjére felépült.

1981-ben szerepelt a londoni Royal Academy által Új szellemiség a festészetben címmel megrendezett kiállításon. Közös tárlata nyílt Le Roi Neimannel és a fiatal graffitifestővel, Jean Michel Basquiattal. Mikor először találkoztak Warhol elfutott, félt a feketéktől, de később jó barátságban lettek.

Warhol nyíltan felvállalta homoszexualitását. Számtalan híres munkájának (Liza Minnelli, Judy Garland, Elizabeth Taylor portréi és filmjei, mint a Felláció, Az én kurvám és a Magányos cowboyok) a meleg szubkultúra, illetve a szexualitás összetettsége és a szexuális vágy volt a forrása.

Műveiről, életéről az Andy Warhol Museum alábbi weboldalán találnak bővebb adatokat.

Szlovákiában egyedülálló gyűjteményt hoztak létre emlékére Mezőlaborcon. (https://www.muzeumaw.sk/)

Kapcsolódó:

Andy Warhol Monroe-portréja lett minden idők legdrágább amerikai alkotása

The 10 Best Andy Warhol Movies

További hasonló témájú videók