Kocsár Miklós míves hangzatai
Haraszti Mária
Kocsár Miklós, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres Erkel Ferenc-díjas magyar zeneszerző, érdemes művész 90 éve született Debrecenben.
Örmény-magyar családból származik. Tehetségét látva fivére terelte a komolyzenei pályára. Zenei tanulmányait szülővárosában kezdte, a Debreceni Konzervatóriumban Szabó Emil zongoratanítványa volt. Zeneszerzés tanulmányait 1954 és 1959 között Budapesten végezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, Farkas Ferenc irányításával.
1963-ban pár hónapig a Zeneműkiadó szerkesztője volt, majd még ugyanebben az évben a Madách Színház zenei vezetője és karmestere lett. 1972-ig dolgozott a színházban, ezt követően a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában zeneszerzést tanított. Oktató munkája mellett 1974-től a Magyar Rádió népzenei rovatának vezetője, majd 1983-tól 1995-ig a Zenei Főosztály helyettes vezetője volt.
Kocsár Miklós életműve szorosan kötődik a költészethez, így fontos szerepet töltenek be a vokális művek, kórusművek, dalok, kantáták, oratóriumok, amelyeket többnyire magyar költők verseire írt (Weöres Sándor, Juhász Gyula, Nagy László, Csanádi Imre, Kányádi Sándor stb.), de komponált kantátákat, misét, oratóriumot, zenekari darabokat, versenyműveket, hangszeres szólódarabokat és dalokat is. Zeneszerzői munkássága a kamarazenéből és elsősorban a fúvós zenéből indult ki. Már fiatalon megfigyelhető műveiben a tonális zenétől való bizonyos fokú elszakadás és ezzel együtt a szigorú formai arányokhoz való ragaszkodás. Kompozícióira a gondos kidolgozottság, a mívesség jellemző.
Fent: Kocsár Miklós: Salve Regina művét előadja a Pro Musica Leánykar, SzabóDénes Kossuth-díjas karnagy vezényletével (2018). Videó: Zákeus Média Centrum.
Életéről ő maga vall a leghitelesebben:
Rendező: Petrovics Eszter Operatőr: Sibalin György. Forrás: Magyar Művészeti Akadémia
Kocsár Miklós Csellóverseny /2012/
Előadja Rohmann Ditta cselló • Kocsár Balázs karmester • Savaria Szimfónikus Zenekar
A felvétel a MÜPÁ-ban készült 2012 februárjában