A szatirikus irodalom XX. századi kultikus írója, Kurt Vonnegut 100. születésnapját ünnepelné. A szülei szándékosan nem tanították meg németül, örökbe fogadta a testvére gyerekeit, sokat várt a világhírre, és cigaretta általi halálban reménykedett.
Legismertebb és világszerte legtöbb kiadást megért regényei a Macskabölcső, Az ötös számú vágóhíd és a Bajnokok reggelije. Magyarul megjelent valamennyi regénye, továbbá két-két önéletrajzi, elbeszélés- és esszékötete is. Több regényét ő maga illusztrálta hanyag vonalvezetésű, egyéni rajzaival.
Fent: Vonnegut: Harrison Bergeron (magyar szinkronnal)
A jövő Amerikájában nem minden ember egyenlő születésétől fogva, de a kormánynak feltett szándéka, hogy mégis mindenki egyenlő legyen. Ez a vezérlő elv Kurt Vonnegut futurisztikus világában, ahol az olyan zseniális ifjaknak mint Harrison Bergeron (Sean Astin) egyszerűen nincs helyük. Harrison megpróbál kitörni a középszerűség börtönéből, mely mindenkit egyformán átlagbutává és átlagcsúnyává alakít.
Kurt Vonnegut 1988-ban hét remek tanácsot fogalmazott meg az emberiség számára. Az írót akkor arra kérték fel, hogy egy Volkswagen reklámkampány részeként írjon levelet a 2088-ban élő embereknek. Üzenete a TIME-ban jelent meg. Benedict Cumberbatchnak a Live Letters-program részeként készült remek előadásában alább meghallgatható:
(Az automatikus magyar feliratozás a videón a jobb alsó sarokban a kis kerék ikon újtán bekapcsolható!)
Kapcsolódó:
Kurt Vonnegut és a bokononizmus mint kiút
100 éve született Kurt Vonnegut, aki mindenkit megajándékozott, amikor betiltották a könyveit
Megérkezett a Vonnegut életéről szóló film előzetese