Stanislaw Ignacy Witkiewicz, a bohém zseni

WitkacyStanislaw Ignacy Witkiewicz (becenevén Witkacy) 1885-ben született Varsóban. Sokoldalú művészként vált ismertté, egyszerre volt író, drámaíró, költő, festő, fotográfus, filozófus, esztéta. Witkacy a kora előtt járt, látnok volt, egyúttal nagy tréfacsináló, pontos ítéletei és katasztrofikus jóslatai lehetővé tették, hogy az utókor felfedezze művészetét, gondolatait – kortársai közül csak néhányan értékelték, de köztük olyanok, mint Czesław Miłosz és Witold Gombrowicz. Azon lengyel művészek egyike, akinek életműve európai szinten is jelentős, és kiállta az idő próbáját. Az irodalmi és színházi munkássága iránt már az 1950-es években elkezdtek érdeklődni, ám fotográfiáinak különlegességét csak az utóbbi évtizedekben fedezték fel..

Fiatalon érdeklődött a zene, a festészet, az irodalom és a fényképezés iránt, majd képzőművészetet tanult európaszerte. Az I. világháborúban az orosz hadseregben szolgált. A háború után Lengyelországban jelentek meg esztétikai és filozófiai írásai, többek között az Új formák a festészetben, és számos drámát írt, amit be is mutattak. Megalkotta tiszta forma elméletét. 1925-ben portréfestő céget alapított. A drámák után a regényírás felé fordult, 1927-ben jelent meg Az ősz búcsúja, majd 1930-ban a Telhetetlenség. A harmincas években elsősorban filozófiai problémák foglalkoztatják, részt vesz a krakkói Filozófiai Kongresszuson. 1939. szeptember 18-án, amikor tudomására jutott, hogy a Vörös Hadsereg lerohanta Lengyelországot, öngyilkos lett.

Fent: „Witkacy arcai. Stanisław Ignacy Witkiewicz önarcképei” címmel nyílt kiállítás a Platán Galériában a Budapest Fotófesztivál keretében (2021; forrás: Lengyel Intézet).

A lengyel avantgárd művészet egyik legnagyobb alakjának a fényképezés történetébe bekerült önarcképeit válogatták össze, s állították ki oly módon, nagy méretben, hogy azok a galéria ablakain keresztül is megtekinthetőek legyenek.

_________

2023. március 25-én, szombaton tartották Stanisław Ignacy Witkiewicz Vízityúk című drámájának nyílt próbáját a Kamrában. Rendező: Zsótér Sándor