Minden idők legjobb kooperatív játéka?

kooperatív
A Split Fiction nem egy sima kooperatív játék

A Telex.hu-n megjelent teszt alapján a Hazelight Studios legújabb játéka, a Split Fiction ismételten magasra teszi a lécet a kooperatív játékok műfajában, sőt, a cikkíró szerint akár minden idők legjobb ilyen jellegű alkotása is lehet. A Split Fiction nem csupán egy együtt játszható program, hanem olyan innovatív ötletekkel van tele, amelyek garantáltan lenyűgözik a játékosokat.

A Hazelight Studios már korábban is bizonyította rátermettségét az It Takes Two című játékkal, amely szintén nagy sikert aratott. A Split Fiction sok tekintetben ehhez a korábbi alkotásukhoz hasonlít, azonban annál grandiózusabb, szebb és realisztikusabb lett. Aki kedvelte az It Takes Two-t, az a Split Fiction-nel is hamar megtalálja a közös hangot, hiszen a működési elv nagyjából ugyanaz maradt.

Azonban fontos megjegyezni, hogy a Split Fiction esetében sem a történet áll a középpontban. Bár a játék fontos és érdekes témákat érint, és néha jól is kezeli azokat, sem az átfogó sztori, sem a karakterfejlődés nem éri el az It Takes Two szintjét. A Hazelight játékaira jellemzően ezúttal is a kooperatív élmény a legfontosabb, és ebben a Split Fiction messze felülmúlja elődjét. A közös játék nem merül ki abban, hogy a felek néha besegítenek egymásnak egy-egy szörny legyőzésében, hanem folyamatosan, formabontó módon kell együttműködniük a továbbjutás érdekében.

A Split Fiction egyik legnagyobb erénye, hogy szinte egy pillanatra sem engedi unatkozni a játékost. Már a feladatokkal való folyamatos oda-vissza játék is lebilincselő, de emellett a játék elképesztő tempóban váltogatja a műfajokat, a perspektívákat és a szerepeket. Ez a változatosság garantálja, hogy a legkülönbözőbb érdeklődésű játékosok is megtalálják benne a számításaikat.

Mindezek mellett a Split Fiction tele van utalásokkal más videojátékokra. Ezek az utalások hol burkoltak, hol pedig teljesen nyilvánvalóak, ami egyfajta belső poénként szolgál a játékosok számára. A tesztelő kiemeli, hogy már a játék elején is rengeteg Prince of Persia és Assassin’s Creed kikacsintás található, később pedig olyan ikonikus dolgokra is történik utalás, mint az Akira Slide, a Dark Souls vagy a Sonic-széria.

A Split Fiction végigjátszása körülbelül 10-16 órát vesz igénybe, és ha minden feloldható tartalmat meg szeretnénk szerezni, még további 4-5 órára lehet szükség. Ez azt jelenti, hogy a játék nem egy 100 órás monstrum, de a tesztelő szerint így is tökéletesen működik.

A teszt egyetlen komolyabb kritikája a történetet és a dialógusokat érinti. A szerteágazó játékmenet érezhetően rossz hatással volt ezekre a szegmensekre, különösen úgy, hogy a játék csak egy kicsit hosszabb, mint az It Takes Two. Ennek ellenére a Split Fiction egy kiváló játék, amely a kooperatív élményre helyezi a hangsúlyt, és ebben a tekintetben kiemelkedő teljesítményt nyújt. A Hazelight Studios ismét bebizonyította, hogy képes olyan egyedi és emlékezetes játékokat alkotni, amelyek új mércét állítanak a műfajban. A Split Fiction így méltán pályázhat az év játéka címre is egy olyan erős évben, amelyben a GTA VI megjelenése is várható.