A nő, aki segített megmenteni a világot

70 éves Karikó Katalin Nobel-díjas kutatóbiológus, az első magyar nő, aki Nobel-díjat kapott. 1955-ben született Szegeden, és már fiatalon érdeklődött a biológia iránt. Sokáig dolgozott Magyarországon, de a karrierje igazán akkor indult be, amikor 1985-ben az Egyesült Államokba költözött. Ott kezdett el olyan kutatásokat végezni, amelyek végül forradalmasították a gyógyszeripart.

Forrás: Magyar Tudományos Akadémia

Fent: Karikó Katalin székfoglaló előadása a Magyar Tudományos Akadémián

Karikó Katalin biokémiai felfedezéseiért 2023-ban Drew Weissmannal megosztva megkapta az orvosi-élettani Nobel-díjat. Kutatásaikkal lehetővé tették egy hatékony mRNS-alapú vakcina kifejlesztését a COVID-19 ellen. Karikó Katalint az MTA tiszteleti tagjává választotta 2022-ben.

A hírvivő RNS (mRNS) kutatása 1961-ben kezdődött. Hat évtizednyi töretlen fejlesztés után 2020-ban vált az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) által elfogadott klinikai hatóanyaggá a COVID-19 elleni vakcina formájában. A 60 évnyi kutatás során az mRNS-ek stabilitását és hatékonyságát is növelték, így a kidolgozott technológia mára nemcsak a koronavírus elleni harcban alkalmazható, hanem a rák és több más, ma még gyógyíthatatlan betegség kezelésében is forradalmasíthatja a terápiát.

Köszöntő: Lénárd László, az MTA Biológiai Tudományok Osztálya elnöke
Laudáció: Ádám Veronika, az MTA Orvosi Tudományok Osztálya elnöke
Karikó Katalin székfoglaló előadása „Az mRNS terápiás alkalmazása” címmel

Kapcsolódó:

A Karolinska Intézet Nobel-bizottságának sajtóközleménye magyarul

A Biológia Futura magazin különszáma Karikó Katalin tiszteletére

További hasonló témájú videók