A májusi égbolt érdekességei

A májusi égről „eltűnnek” a bolygók, legalábbis nehezen, a Naphoz közel észlelhetők. Kárpótlást nyújthatott az églesőknek az Éta Aquaridák meteorraj hajnali produkciója május 5/6-án, a Hold-Antares együttállás, és ki tudja, hátha épp most fog kitörni a T Coronae Borealis, hogy néhány napra átformája az Északi Korona csillagképet.

A NASA fenti videóján a májusi égi jelenségeket dolgozta fel.

A bolygók járása

Merkúr: Megfigyelésre igen kedvezőtlen helyzetben van. Mivel a lapos szögben látszó ekliptika alatt tartózkodik, a hónap nagyobb részében alig háromnegyed órával kel a Nap előtt. 9-én van legnagyobb nyugati kitérésben, 26,4°-ra a Naptól. Elszánt észlelők napkelte előtt kereshetik a keleti látóhatár felett. 31-én már csak fél órával kel korábban, mint a Nap, így elvész annak fényében.
Vénusz: A Nap közelsége miatt nem figyelhető meg. Fényessége –3,9 magnitúdó, átmérője 9,8”-ről 9,6”-re csökken, fázisa 0,99-ról 0,999-re nő.
Mars: Előretartó mozgást végez a Pisces, 9-től a Cet, majd 13-tól ismét a Pisces csillagképben. Hajnalban kel, napkelte előtt kereshető a keleti ég alján. Láthatósága egyre javul, a hónap végén már két órával kel a Nap előtt. Vöröses fénye megkönnyíti azonosítását. Fényessége 1,2 magnitúdóról 1,1 magnitúdóra, látszó átmérője 4,7”-ről 5,0”-re nő.
Jupiter: Előretartó mozgást végez a Taurus csillagképben. A Nap közelsége miatt nem figyelhető meg. 18-án együttállásban van a Nappal. Fényessége –2,0 magnitúdó, átmérője 33”.
Szaturnusz: Az Aquarius csillagképben figyelhető meg, előretartó mozgása a hónap végén lassulni kezd. Kora hajnalban figyelhető meg, alacsonyan a délkeleti égen. Fényessége 1,0 magnitúdó, átmérője 17”.
Uránusz: Előretartó mozgást végez az Aries, majd 23-ától a csillagképben. 13-án együttállásban van a Nappal. A hónap során nem figyelhető meg.
Neptunusz: Hajnalban kel. A szürkületben kereshető a Pisces csillagképben, a délkeleti látóhatár közelében. Előretartó mozgása a hónap végén lassulni kezd.

Jupiter

Éta Aquaridák (031 ETA) meteorraj
Maximuma: május 5/6.
Aktív: április 19. és május 28. között
A raj részletes adatai: radiáns: =338°, =–1° ; ZHR=50 ; r=2,4, sebesség: 65,5 km/s, gyorsak
Szülőégitest: 1P/Halley-üstökös
Igen intenzív raj, de tőlünk a radiáns alacsony helyzete következtében csak közepes erősségű. A radiáns éjjel 2 óra után kel, ezért csak közvetlenül hajnal előtt látható óránként 10–30 meteor. A maximum körüli héten nő meg az aktivitása. Az Aquarida-meteorok gyorsak, gyakran húznak nyomot, de kevés közöttük a tűzgömb. A közelgő újhold (május 8.) miatt a Hold csak minimálisan zavar.

Hold–Antares-együttállás
Május 24. 00:30 UT. A telihold keleti pereme 1,4°-ra a tőle keletre lévő Antarestől (α Sco), miközben a σ Scorpii kísérőnk északi peremétől 49’-re lesz. A Hold elfedi az M4 gömbhalmazt, de az óriási fényességkülönbség miatt ez sajnos nem lesz látható. A fedés legnagyobb fázisában, 01:30 UT-kor a gömbhalmaz magja is a Hold mögött lesz. Esetleg fotózással, a holdkorong kitakarásával lehet megörökíteni a különleges eseményt. Ezt azonban az is hátráltatja, hogy égi kísérőnk 00:30 UT-kor már csak 12–13 fokos magasságban látszik.

 

További hasonló témájú videók