- Home
- TERMÉSZETFILMEK
- Csillagászat
- A novemberi égbolt
A novemberi égbolt
Haraszti Mária
November hónapja szépséges égi jelenségek sorát vonultatja fel előttünk: a megszokott bolygóegyüttállásokon, oppozíciókon, és égitestek alkotta geometriai alakzatokon túl két meteorraj, a Tauridák és a Leonidák gyakorisági maximuma is novemberben következik be, ekkor óránként akár 10 hullócsillagot is láthatunk. Bár már beköszöntenek a hűvös éjszakák, mindenképpen érdemes az égboltot kémlelni. Sok jelenség ugyanis jócskán a horizont felett lesz látható, így akinek szerencsés irányba néz az ablaka, akár a szoba melegéből is megfigyelheti ezeket a mesés csillagászati jelenségeket.
A hónap közepe felé közeledve ismét a Hold és egy bolygó együttállásában gyönyörködhetünk. November 10. napján ugyanis közelségbe kerül egymással a sokak által leglátványosabbnak tartott, gyűrűs Szaturnusz és a fogyó, 69%-os fázisban pompázó Hold a nyugati égbolton. A két égitest 2,7 fokos távolságban lesz egymástól az együttállás legkedvezőbben még látható időpontjában, tehát 23:00-kor, a horizont felett körülbelül 14 fokos magasságban, a Vízöntő csillagképben. Aki ébren van ezen a napon este 11-kor, annak nem érdemes kihagynia a látványt!
A NASA videóján a novemberben egymást váltó látnivalókat veszik sorra. A feliratozás a jobb alsó sarokban található kerék ikon segítségével magyarra állítható. (Feliratok – automatikus fordítás – magyar)