Kincskeresők XIX. – Balogh Csaba karnagy élete és munkássága

Balogh Csaba karnagy
Szikhart Sofia  és Árvai Lili

Balogh Csaba karnagy élete és munkássága címmel tartott előadást Szikhart Sofia (7. ) és Árvai Lili (7.), a galántai Kodály Zoltán Alapiskola növendékei. Felkészítő tanár: Oláh Hajnalka.  

Balogh Csaba magyar-zene-történelem szakos pedagógus, karnagy 1942-ben született Alsószeliben pedagógus családban. Életútjáról, iskolás éveiről így vall az iskola évkönyvében:

1948. szeptember 1-jén szorongva-félve léptem át egy kisiskola küszöbét, ahol nem édesanyámtól tanult nyelven, hanem számomra egy teljesen idegen nyelven folyt az oktatás. Szerencsére, ez az áldatlan állapot csak jó fél évig tartott, mert 1949. március 1-jén megnyílt Alsószeliben a magyar tanítási nyelvű, ún. nemzeti iskola. Édesapám, aki szintén pedagógus volt és öt évig magyar nemzetisége miatt el volt tiltva a tanítástól – kézen fogott és átíratott a magyar osztályba.

Miután befejeztem tanulmányaimat a nyitrai Pedagógiai Főiskolán, 1963 szeptemberében kerültem az akkor még a Galántai Általános Műveltséget Nyújtó Tizenegyéves Középiskolába.

A kétéves kötelező katonai szolgálat leteltével 1965-ben kerültem vissza a már új épületben működő alapiskolába. Sipos Béla igazgató és Lőrincz Imre igazgató-helyettes vezetésével egy zömmel fiatal, jól felkészült, tenniakaró tantestületbe kerültem.

• • •

A XIX.  Kincskeresők konferenciát 2024. november 13–14-én, Galántán, a Hotel CITY konferenciatermében rendezték meg.

A Kincskeresők a regionális értékeket kutató diákok országos konferenciája.

A konferenciára témamegkötés nélkül jelentkezhettek a gyerekek a szülőföldhöz kötődő bemutatókkal – természet- és társadalomtudományos témakörben csakúgy, mint az új, a 21. század követelményeinek megfelelő kezdeményezések, társulások vagy a hely szellemét gazdagító jeles személyek bemutatásával – vagy egyszerűen „csak” a saját családot, szülőket, nagyszülőket bemutató családtörténettel, a nagyszülők fényképalbumán keresztül – hisz ebből is kirajzolódik a regionális történelem egy-egy szelete. A bemutatott prezentációk sok esetben megfelelnek a tudományos kutatás feltételeinek, de mivel a diákok és a felkészítő tanáraik önállóan választják ki és dolgozzák fel a témákat, előfordulhatnak kevésbé igényes előadások is.

Előfordulhat, hogy az adatközlők kis száma miatt nem kap a kérdező teljes képet a témáról. Mivel életkorukból adódóan a diákok hajlamosak kritika nélkül elfogadni az adatközlők állításait, néha pontatlan információk is megjelenhetnek a prezentációban. A komoly, tudományos kutatásoknál ezt több forrásból származó információk egybevetésével tudják megoldani.

Az országos konferencián 10 perces diákelőadások hangzanak el, melyet az előadók vetített képekkel, esetenként tárgyi emlékek bemutatásával illusztrálnak. Az előadás utáni 5 perces vitában a zsűritagokon kívül a diákok, a tanárok és az érdeklődő közönség is tehet fel a témával kapcsolatos kérdéseket, amelyeket az előadóknak röviden meg kell válaszolniuk.

További hasonló témájú videók