
455 éve született Lope de Vega (1562–1635)
Félix Lope de Vega y Carpio spanyol költő a barokk dráma legjelentősebb művésze, vagy 1800 színmű és több száz kisebb drámai darab alkotója, melyek közül kb. 500 nyomtatásban is megjelent. Sokan a spanyol irodalom második legnagyobb alakjának tekintik, akit csak Miguel de Cervantes volt képes felülmúlni. Élete legalább olyan szövevényes volt, mint darabjai: önkéntesként szolgált a Legyőzhetetlen Armadában, szerelmi ügyei pedig hírhedtté tették és sokszor összetűzésbe került a hatóságokkal, végül papként fejezte be életútját.
___________
Eredetiben:
Lope de Vegát a spanyol nemzeti színjátszás megalapítójaként tisztelik. Tirso de Molinával (1571[?]/1584–1648) és Calderón de la Barcával (1600–1681) közösen fejlesztette ki a spanyol komédiát, amelyet a népiesség, a mozgalmas események, tréfás ötletek és szituációs komikum jellemez. Elsősorban a kabát- és kardkomédiák – becsületükben megsértett gavalléroktól szóló vígjátékok – tükrözik Spanyolország társadalmi életet.
Vega darabjaira jellemző Gracioso figurája, aki a hősöket parodizálja. Műveiben Vega a szerelmet, a féltékenységet, a becsületet, az intrikákat, a királyság iránti hűséget, valamint a racionális és irracionális viszonyát ábrázolja.
A spanyol szerzőkre nagy hatást gyakorol a katolicizmus, műveikben, a metafizikai kegyelemben való bizonyosság és az életről, mint egy múló álomról való elképzelés állandóan érezhető.
___________
Múzeumi séta:
__________
Olvasmány:
Félix Lope de Vega Carpio: A furfangos menyasszony • Fordította Berczeli A. Károly
A szerelem különféle hatásai Elájulni s mindent merni, dühöngve, és Tőle távol nem találni csöndre, Ha kiábrándulnánk, szemünk befedni, hinni, hogy a pokol visz égi útra, Nemes Nagy Ágnes fordítása |
Szökni, maradni Szökni, maradni, maradozva menni, tornyunkat a futó homokra tenni, kölcsön türelmet puszta hitre kérni, igazságok helyett gyanúkban élni: Vas István fordítása |
______________
Kép: Vega portréja feltehetőleg Eugenio Caxés műve (részlet)