GNYT 2025 – Kisebbségen belüli kisebbségek és többes identitások

GNYT 2025 - Restitető - Kisebbségen belüli kisebbségek és többes identitások
Pataki Tamás, Ravasz Ábel, Pongrácz Emese

A Gombaszögi Nyári Tábor épülő vendéglőjének Restitető nevű emeleti helyiségében valósult meg az LMBTQ+/roma/szlovák… és magyar – Kisebbségen belüli kisebbségek és többes identitások című beszélgetés. 

Ebben a panelbeszélgetésben az úgynevezett „kisebbségen belüli kisebbségek” témáját járják körül szociológiai és pszichológiai szempontokból: szlovákiai magyar LMBTQ+ emberekét, roma-magyar, szlovák-magyar kettős identitású és egyéb kisebbségi határhelyzeteket. Hogyan alakulnak ezek az identitások egy többszörösen kisebbségi társadalmi térben.

Milyen érzés egyszerre több identitáshoz tartozni – szlovákiai magyarok, akik magyarságuk mellett, queerek, romák vagy szlovákok. Milyen elvárásokkal, külső és belső nyomásokkal néznek szembe azok, akik nem illeszkednek bele a „tiszta identitás” narratíváiba? Milyen megküzdési stratégiákat alakítanak ki azok, akik konfrontálódnak ez miatt?

Mi történt azóta, hogy 2021-ben először lehetett két nemzetiséget megjelölni a népszámláláson és milyen következményei lehetnek az asszimilációra? Létezik-e elfogadóbb, plurális nemzeti önkép a szlovákiai magyar közösségben?

Vendégek:
– Pongrácz Emese, pszichológus, PhD-hallgató
– Ravasz Ábel, szociológus

Moderátor: Pataki Tamás

További hasonló témájú videók