Kincskeresők XIX. – A 11. számú Szent Imre cserkészcsapat

Szent Imre cserkészcsapat
Gábriel Pál és Horváth Benjamin

Gábriel Pál (8.)  és Horváth Benjamin (8.) a szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola diákjai A 11. számú Szent Imre cserkészcsapat Egyházfa – Hegysúr című előadással érkeztek Galántára.

Felkészítő tanár: Takács Róbert.  

Ez a cserkészcsapat Egyházfán és Hegysúron, két dél-szlovákiai faluban működik. A nagyborsai cserkészek is a csapat tagjai, bár jelenleg nincsenek közöttük aktív tagok. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséghez (SZMCS) tartozik, amely a fiatalok nevelésével foglalkozik. A SZMCS valláserkölcsi alapon dolgozik, előtérbe helyezve a személyes példaadást.

A cserkészcsapat felépítése

Hegysúr és Egyházfa összes cserkésze együtt alkotja a csapatot. A cserkészcsapat élén, amely a két falu szerint két kisebb egységre, rajra van felosztva, a csapatparancsnok áll. A rajok több kisebb csoportból, őrsből állnak. Egy őrsbe kb. 5-10, hasonló korú cserkész tartozik. Az őrsöt az őrsvezető vezeti a segédőrsvezető segítségével. Egyházfán sok kiscserkész van, ők 4-10 évesek. A hegysúri raj neve Szürkefarkaskölyök-raj. Hegysúron jelenleg két őrs van, a 11-14 év közötti gyerekek a Trópusi koala őrs tagjai. A csapat összlétszáma 30 fő körül mozog A vezetők minden évben igyekeznek új tagokat toborozni.

• • •

A XIX.  Kincskeresők konferenciát 2024. november 13–14-én, Galántán, a Hotel CITY konferenciatermében rendezték meg.

A Kincskeresők a regionális értékeket kutató diákok országos konferenciája.

A konferenciára témamegkötés nélkül jelentkezhettek a gyerekek a szülőföldhöz kötődő bemutatókkal – természet- és társadalomtudományos témakörben csakúgy, mint az új, a 21. század követelményeinek megfelelő kezdeményezések, társulások vagy a hely szellemét gazdagító jeles személyek bemutatásával – vagy egyszerűen „csak” a saját családot, szülőket, nagyszülőket bemutató családtörténettel, a nagyszülők fényképalbumán keresztül – hisz ebből is kirajzolódik a regionális történelem egy-egy szelete. A bemutatott prezentációk sok esetben megfelelnek a tudományos kutatás feltételeinek, de mivel a diákok és a felkészítő tanáraik önállóan választják ki és dolgozzák fel a témákat, előfordulhatnak kevésbé igényes előadások is.

Előfordulhat, hogy az adatközlők kis száma miatt nem kap a kérdező teljes képet a témáról. Mivel életkorukból adódóan a diákok hajlamosak kritika nélkül elfogadni az adatközlők állításait, néha pontatlan információk is megjelenhetnek a prezentációban. A komoly, tudományos kutatásoknál ezt több forrásból származó információk egybevetésével tudják megoldani.

Az országos konferencián 10 perces diákelőadások hangzanak el, melyet az előadók vetített képekkel, esetenként tárgyi emlékek bemutatásával illusztrálnak. Az előadás utáni 5 perces vitában a zsűritagokon kívül a diákok, a tanárok és az érdeklődő közönség is tehet fel a témával kapcsolatos kérdéseket, amelyeket az előadóknak röviden meg kell válaszolniuk.

További hasonló témájú videók