Mától újra látogatható a Mihály-kapu toronymúzeuma
Haraszti Mária
Mától újra látogatható a pozsonyi Szent Mihály torony. A tornyot a 14. század végén építették, nevét a Szent Mihály templomról és a róla elnevezett városrészről kapta, ahova a kapun keresztül be lehetett jutni. A torony a Fegyvermúzeumnak adott otthont, amely az erődrendszer múltját hivatott bemutatni és fegyverek, páncélzat is megtekinthető volt a tárlókban. A nemzeti kulturális műemléken az elmúlt két évben újjáépítési és művészi-restaurálási munkákat végeztek. Restaurálták az épület összes szobrát és domborművét, valamint a kapu feletti ólomtáblát. A Mihály-kapu tornyában új, interaktív kiállítás várja a látogatókata, a legmodernebb technológiák felhasználásával készült, a tárlat a látás- és hallássérültek számára is élvezhető.
A Mihály-kapu az egykori négy, Pozsonyt védő középkori kapu egyike, a város egykori védelmi rendszerének legjobb állapotban fennmaradt része. Azon három műemlék egyike, amelyet a legtöbb turista tekint meg a Pozsonyi Városi Múzeum igazgatása alá tartozó műemlékek közül.
A „külváros” felől a kapuhoz a a barokk Szent Mihály hídon juthatunk el az egykori vizesárok felett. Első ütemben – a 14. század végén, a 15. század elején, tehát Luxemburgi Zsigmond uralkodásához köthetően – rakták le alapjait és építettek egy emeleti szintes tornyot. 1511 és 1513 között megmagasították, majd 1753 és 1758 újra átépítették. Ekkor nyerte el mai formáját; azaz ekkor került rá a legfelső nyolcszög alaprajzú ráépítés és az azt koronázó, nagy méretű és rendkívüli minőségű, részben áttört vörösrézzel fedett barokk toronysisak. 51 méter magasságban, a sisak tetején áll a sárkány felett diadalmaskodó Szent Mihály arkangyal szobra, melyet 1757-ben Eller Péter pozsonyi rézműves készített. A toronynak mind a négy oldalán óralap van.
A tornyot a történelem során többször is felújították, legutóbb az 1970-es években.
A toronyból szép kilátás nyílik az óvárosra, Pozsony nevezetes emlékeire. Belépőjegyet a Vörös Rák Gyógyszertár (Lekáreň U Červeného raka) épületében lehet vásárolni.
Videó:
Virtuális séta: Kívül a városfalon – a kapucinusoktól a Manderláig
© Pozsonyi Kifli Polgári Társulás
Vezető: Hornyák István
Szerző: Jacenko Seman
A tematikus séta a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával valósult meg. A középkori városfalat 1775 után lebontották, a körülötte levő vizesárkot betemették, és a helyén új épületeket húztak fel a Mária Terézia uralkodása alatt jelentős fejlődésnek induló város tehetős polgárai. A Mihály-kapu előtti térségről a lejtőn lefelé indulva a Lőrinc-kapu irányában egykor mutatós házak álltak, amelyek helyébe a 20. század első harmadában még újabbak épültek, hogy csak a postapalotát, a Tatra Banka (ma kulturális minisztérium) vagy a Brouk és Babka-féle, később Dunaj áruház különleges épületét említsük, nem megfeledkezve a térséget szemközt határoló történelmi épületekről sem (kezdve a kapucinus templommal, folytatva a trinitárius komplexummal, lejjebb pedig a református templommal és az Irgalmasrendi kolostorral).