19. Anilogue fesztivál

Ongaku: A zenénk

A november 24-én kezdődő fesztivál nyitófilmje az idei év egyik kiemelkedő alkotása, az Európai Filmdíjra jelölt Farkasok népe (Wolfwalkers). A többszörös Oscar-jelölt, ír Cartoon Saloon stúdió legújabb darabjának főszereplője Robyn, a fiatal vadásztanonc, aki édesapjával Írországba utazik, hogy segítsenek a helyieknek megszabadulni az utolsó farkasfalkától.

A városfalon kívül eső, tiltott földek felfedezése közben a lány összebarátkozik a szabad szellemű Mebh-bel, aki egy titokzatos törzsből származik, melynek tagjai a szóbeszéd szerint éjszakánként farkassá változnak. Amikor Mebh eltűnt anyjának keresésére indulnak, Robyn egyre jobban elmerül a farkasok népének varázslatos világában…

A fesztiválon látható itthon először Mamoru Hosoda (Mirai, A fiú és a szörnyeteg) legújabb filmje, a BELLE: A sárkány és a szeplős hercegnő, melynek főhőse a 17 éves Suzi, aki próbál rátalálni önmagára. Miután regisztrál az „U” nevű virtuális világba, életre kelt egy másik identitást, amely tökéletes ellentéte a valódinak: az ötmilliárd felhasználóval rendelkező, nyüzsgő univerzumban ő Belle, a híres énekesnő. Az egyik virtuális koncertjét váratlanul megzavarja egy különleges teremtmény, és ezzel egyszerre borul fel mindkét élete.

darabos_eva_x_pa_kis_panelom_3.jpg
Pá, kis panelom!

További izgalmas, a világ filmfesztiváljait megjárt animációs mozifilmek is nagyvászonra kerülnek: a Marona csodálatos kalandjaiban egy kiskutya életét követjük végig három gazdáján keresztül, A kedvenc háborúm a hidegháború idején a Szovjetunióban felnőtt rendezőnő gyerekkorát mutatja be, a vadnyugat leghírhedtebb határőrnőjéről szól CALAMITY, Jane Cannary gyermekkora. Valós eseményeken alapul a Josep, mely két férfi párhuzamos történetét mutatja be a spanyol polgárháború alatt, az Öld meg és hagyd el a várost pedig egy szürreálisan bizarr lengyel horror a ritkán látható, animációs különlegességekre is nyitott nézőknek.

Három japán alkotást is láthatnak az érdeklődők: A tenger gyermekeiben egy fiú különös vonzalmat érez a nyílt víz és a vízi élet iránt, a Hétnapos háborúban fiatalok lázadnak fel a felnőtt világ uralma ellen, az Ongaku: A zenénkben pedig három tinédzser srác alapít minden tudás nélkül punk együttest.

rövidfilmes versenyben az utóbbi évek legtöbb elismerést szerzett magyar animációi (pl. Pá, kis panelom!, Dűne, Inkognitó) és a világ animációs filmtermésének legfigyelemreméltóbb alkotásai kerülnek műsorra három blokkban, nagyszerűen feltérképezve a kortárs animációs trendeket, stílusokat és alkotókat.

baranova_aliona_x_leaf_2.jpg
Levél

Az Agência da Curta Metragem új generációs portugál animációs rendezők legjobb rövidfilmjeiből intenzív érzelmekkel teli válogatást állított össze az Anilogue számára, mely áttekintést ad a portugál animáció fejlődéséről az elmúlt három évtizedben.

Az Animált éj évről évre közkedvelt visszatérő program a legelszántabb animáció-rajongóknak: szombat este három órán keresztül ámulhatnak három tematikus blokk (Erotikus animáció, Az élet fekete-fehérben, Animált horror) legfelkavaróbb és legőrültebb kincsein az Uránia mozi nagytermében.

A gyerekeket két vetítés is várja: a legkisebbeket a 4+ blokk, a kicsit nagyobbak a 8+ vetítésen nézhetik az utóbbi évek legjobb, gyerekeknek szóló animációit. Ezenkívül november 27-én, szombaton a gyerekeknek animációs játszóház készül, ahol a természetből vett tárgyak felhasználásával ismerkednek meg az animációs technikákkal és fedezik fel az animációs film készítésének eszközeit. A workshop a Calamity, Jane Cannary gyerekkora című film vizuális témáihoz kapcsolódik. A workshopot az Animációs Játszóház biztosítja, jelentkezni Francia Intézet oldalán lehet.

A 19. Anilogue-ra jegyek már kaphatók elővételben a mozik honlapján és a jegypénztárakban. További részletek a fesztivál Facebook oldalán és a mozik hivatalos csatornáin találhatók.