Egy éve • Morris Panych: Történet a hetediken – KGSzT

Történet a hetedikenA KGSzT (Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat) a tavalyi versenyen Morris Panych: Történet a hetediken című darabját mutatta be. Rendezte: Bodony Andrea.

A felvétel a XV. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon készült Szepsiben.

Szereplők:

Férfi – Bazár György
Charlotte – Nagy Emese
Rodney – Gerenyi Ervin
Jennifer – Kovács Boglárka
Leonard – Czáboczky Szabolcs
Marshall – Bók Attila
Joan – Illés Csenge
Michael – Főző Péter
Rachel – Petrík Csenge
Bonnie – Tóth Emese
Al – Tancer Tamás
Wilson nővér – Vajner Csilla
Lillian – Krausz Tímea
Első – Szabó Dániel
Második – Zsarnai Zsófia

Díszlet: Komjáti Zsolt, Balogh Judit, Konkoly Tamás, Pásztor Dénes
Hang: Konkoly Tamás
Fény: Pásztor Dénes, Jakab Orsolya

A kortárs kanadai drámaíró  darabját tarthatjuk társadalomkritikának is, de az eredeti dráma egzisztenciális kérdésekkel foglalkozik. A remek párbeszédek, a helyzet- és jellemkomikumból adódó lehetőségek felhőtlen szórakozást kínálnak, ám bőven adódik alkalom a tűnődésre, önreflexióra is.
Egy bérház hetedik emeletén játszódnak a dolgok, ám az eredeti angol cím hét történetre is utalhat, hét különböző viselkedési sztereotípiára, mellyel főhősünk szembesül. Ő az a főszereplő, aki a bérház hetedik emeleti párkányán áll, talán ugrani készül, talán csak nem tudja, merre kellene megtennie a következő lépést. Lehet, hogy magányra vágyik, hogy döntésre juthasson, lehet, hogy éppen embertársai támogatására lenne szüksége. De a lakók, akikkel megismerkedik, szintén értelmetlenné és különössé tették saját világukat. A segítség végül megérkezik, de a nézők számára több megoldási lehetőséget, különféle értelmezési módokat kínál. (Forrás: Lakoma)

KGSzT (Kassai Gimnazista Színjátszó Társulat)

Társulatunk a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium színjátszó csoportja, mely 1996-ban kezdte meg működését Bodon Andrea tanárnő vezetésével. Bemutatkozó előadásunk Presser-Sztevanovity: A padlás című musicalje volt. A következő években színre vittük Weöres Sándor: Holdbéli csónakos című művét, Lázár Ervin: Szegény Dzsoni és Árnika című dramatizált meseregényét, Heltai Jenő: Az ezerkettedik éjszaka című orientális mesejátékát, és ezután egy merész műfajváltással Mrožek: Szerenád c. abszurdjával  próbálkoztunk meg, melyet Jevgenyij Svarc: Az árnyék c. darabja követett.

Nem akartuk azonban sokáig éheztetni gyerek-közönségünket, ezért hamarosan visszatértünk a mese műfajához, és Zalán Tibor: Vigyázat, a tetőn angyalok járnak című zenés mesejátékát vittük színre. Ezt egy klasszikus színdarab, Tersánszky Józsi Jenő – Örkény István: Kakuk Marci c. darabja követte.

A változatosság azonban mindig jót tesz egy színjátszó csoport életében, így egy újabb abszurd, Mrožek: Özvegyek c. darabja után ismét egy mesére esett a választásunk. A Benedek Elek meséje alapján készült Bűbájos c. előadást 2012 tavaszán láthatta először a közönség. 2013-ban azonban a kortárs drámairodalom keltette fel figyelmünket, így esett választásunk a kanadai Morris Panych: Történet a hetediken című művére, melynek premierje 2013. június 10-én volt.

Olvass tovább: http://kgszt.webnode.sk/

**********

Az idei fesztiválprogram:

XVI. EGRESSY BÉNI ORSZÁGOS SZÍNJÁTSZÓ FESZTIVÁL
Szepsi és Buzita • 2014. november 6-9.
A fesztivált a Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Csemadok Kassa-környéke Területi Választmánya (Szepsi) rendezi.

Szepsi: 2014. november 6. (csütörtök)
15.30 Egressy Béni szobrának megkoszorúzása
Helyszín: Római katolikus templom előtti tér
Közreműködik: Egressy Béni Vegyeskar, Szepsi, vezényel: Kozsár Zsuzsanna Ünnepi beszédet mond: Mihályi Molnár László, a Csemadok Kassa-környéke Területi Választmány alelnöke, középiskolai tanár, publicista
16.00 Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola tanulóinak üdvözlő fellépése Helyszín: Városi Művelődési Központ nagyterme
A tornai vásártéren (népi gyermekjátékok) – 10 perc
Felkészítő tanárok: Nagy Éva, Sári Anikó és Nagy Imre, ifj.
16.15 A fesztivál ünnepélyes megnyitója Helyszín: Városi Művelődési Központ nagyterme Beszédet mond: Eperjes Károly, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, Zachariaš István, a Kassai Megyei Önkormányzat alelnöke, Szepsi város polgármestere és Csoltkó Jenő, a Csemadok Kassa-környéke Területi Választmány elnöke
16.30 A Mics Károly Életműdíj átadása Közreműködik: Boda Ferenc és Juhász Dósa János, a Mics Károly Életműdíj alapítói
17.30 A Péderi Vegyeskar fellépése
17.30 – 19.00 Vacsora a fellépő színjátszók, kísérőik és a közreműködő csoportok számára a Bódva Panzió éttermében
Versenyelőadás a Városi Művelődési Központ nagytermében:
18.00 Bodrogközi Színjátszók – Színjátszó csoport Királyhelmec (TV) – Királyhelmeci VMK és a Csemadok Hajdok Géza Alapszervezete
Jean Cocteau: Rettenetes szülők (dráma) – 120 perc Rendezte: Illésné Popália Irén – 1. számú versenyelőadás
18.30 – 19.30 Ünnepélyes fogadás a Mics Károly-díjazott és a meghívott vendégek számára a Bódva Panzió éttermében, a résztvevőket üdvözli Zachariaš István, Szepsi város polgármestere
20.00 A bemutatott versenyelőadások értékelése a szakmai zsűri által a Városi Művelődési Központ nagytermében

Szepsi: 2014. november 7. (péntek)
Vendég- és versenyelőadások a Városi Művelődési Központ nagytermében:
10.30 Bódva – Magyar gyermek színjátszó csoport Torna (Turna nad Bodvou) – Tornai Magyar Tannyelvű Alapiskola tanulói
A kő marad… (osztálykirándulás a Krasznahorkai várba) – 20 perc
Rendezte: Balázs Éva és Molnár Ilona – 1. számú vendégelőadás
11.00 Divadlo Alterna pri ZUŠ Rimavská Sobota – Szlovák gyermek színjátszó csoport Rimaszombat (Rimavská Sobota) – Művészeti Alapiskola / Základná umelecká škola
1. Karamelový smiech (szlovák nyelvű monodráma) – 20 perc
2. Piatok trinásteho (szlovák nyelvű bábos előadás) – 20 perc
Rendezte: Marian Lacko – 2. számú vendégelőadás
12.30 – 14.00 Ebéd a fellépő színjátszók, kísérőik, csoportvezetők és a közreműködő csoportok számára a Bódva Panzió éttermében
14.00 Rétei Színjátszó Csoport – Színjátszó csoport
Réte (Reca) – Csemadok Rétei Alapszervezet
Carlo Goldoni, fordította Magyarósi Gizella: A hazug (vígjáték 2 részben) – 120 perc
Rendezte: Pomichal Mária – 2. számú versenyelőadás
16.30 Féktelen komédiások I.E.T. – Esztrád csoport
Vágkirályfa ( Kráľová nad Váhom) – önfenntartók
A szerző nem ismert / vegyes: Csillár (esztrádműsor) – 50 perc
Rendezte: Forró Attila – 3. számú versenyelőadás
17.00 – 19.00 Vacsora a fellépő színjátszók, kísérőik, csoportvezetők, a Mics Károly-díjazott és a meghívott vendégek számára a Bódva Panzió éttermében
17.30 Vezekényi Görbetükör Színjátszó Kör – Esztrád csoport
Vezekény ( Vozokany) – Csemadok Vezekényi Alapszervezet
Hobot Csaba és Ivány Árpád: Csakárenyi történetek (esztrádműsor) – 30 perc
Rendezte: Hobot Csaba és Ivány Árpád – 4. számú versenyelőadás
18.15 Nefisz – Színjátszó csoport
Nemesócsa (Zemianska Oľča) – Csemadok Nemesócsai Alapszervezet
Kéri Ferenc: Lopótök, avagy a Mari nem olyan (pajzán népi komédia) – 45 perc
Rendezte: Csorba István és Csorba Nóra – 5. számú versenyelőadás
19.15 Nánai Színjátszó Csoport – Színjátszó csoport
Nána (Nána) – Nánai Községi Hivatal
Darvas Szilárd és Olivér: Theater Mucsa (vígjáték) – 50 perc
Rendezte: Lengyelfalusi Juhász Mária – 6. számú versenyelőadás
20.15 Édes Kettes – Színjátszó csoport
Fülek ( Fiľakovo) – Füleki Zsákszínház tagjai – önfenntartók
Eve Ensler: Alávalók (monodráma – interjú összeállítás) – 35 perc
Rendezte: Gyetvai Viktória – 7. számú versenyelőadás
21.00 Wataridori Színkör – Színjátszó csoport
Budapest (HU) – Balassi Intézet
Vagyunk lakói (játék és dal Örkény István novellái és Cseh Tamás dalai haszn.) – 70 perc
Rendezte: Körömi Gábor – 3. számú vendégelőadás
22.00 A bemutatott versenyelőadások értékelése a szakmai zsűri által a Városi
Művelődési Központ nagytermében

Buzita: 2014. november 8. (szombat)
11.30 – 13.00 Ebéd a fellépő színjátszók, kísérőik és a közreműködő vendégcsoportok számára a buzitai kultúrház éttermében
12.30 – 13.00 Ünnepélyes fogadás a csoportvezetők, a Mics Károly-díjazott és a meghívott vendégek számára a buzitai önkormányzat dísztermében, a résztvevőket üdvözli Mohňansky József, Buzita község polgármestere
Versenyelőadások a kultúrház nagytermében:
13.00 Zsákszínház – Színjátszó csoport
Fülek ( Fiľakovo) – Zsákszínház Polgári Társulás
Stephen King: Tortúra (pszicho thriller) – 90 perc
Rendezte: Mázik István, Dr. – 8. számú versenyelőadás
15.30 Poloska Színház – Színjátszó csoport
Nagymegyer (Veľký Meder) – Nagymegyer önkormányzata, Városi Művelődési Központ
Ivan Holub: Temetés (egyfelvonásos vígjáték) – 80 perc
Rendezte: Varga Viktor és Dósa Zsuzsa – 9. számú versenyelőadás
16.00 – 18.00 Vacsora a fellépő színjátszók, kísérőik, csoportvezetők, a Mics Károly-díjazott, a közreműködő vendégcsoportok és a meghívott vendégek számára a kultúrház éttermében
17.00 A bemutatott versenyelőadások értékelése a szakmai zsűri által az önkormányzat dísztermében
17.30 A Buzitai Citerazenekar, valamint Horňák Marek és zenekara fellépése
18.00 A fesztivál ünnepélyes eredményhirdetése és a Németh Péter-díj átadása
19.00 A XVII. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál meghirdetése
A jövő évi országos színjátszó fesztivált meghirdeti Csoltkó Jenő, a Csemadok Országos Tanács tagja.

A fesztivál fővédnöke: Eperjes Károly
Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas magyar színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Jelenlegi pozíció
Irányok lekérdezése

 

(Visited 50 times, 1 visits today)

További hasonló témájú videók

%d blogger ezt szereti: